Castagnus Castagnus #nietracedni

Kobieta w roli głównej

Sposoby na PMS

PMS (ang. premenstrual syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, to problem, który może dotyczyć nawet 80% kobiet w wieku rozrodczym. Czy istnieje terapia, która uchroniłaby je przed nawet 8 latami gorszego funkcjonowania?

PMS to zespół dolegliwości fizycznych i psychopatologicznych, ujawniający się zwykle około 10-14 dni przed miesiączką i znikający wraz z jej rozpoczęciem. Wśród objawów można wyróżnić te fizyczne, jak tkliwość piersi, czy wzrost wagi, psychiczne – np. nadmierną drażliwość i problemy z koncentracją, a także behawioralne, chociażby utratę libido i uczucie zmęczenia. Większość kobiet nie podejmuje leczenia, błędnie uważając, że nie ma sposobów, które pomogłyby im łagodzić uciążliwe dolegliwości.

  • Stosowanie roślinnych produktów leczniczych zawierających wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego jest jedną z możliwych metod terapii.
  • Warto pamiętać o wpływie diety na funkcjonowanie organizmu. Osoby doświadczające objawów PMS powinny wybierać produkty bogate w wapń, potas, magnez, cynk, witaminę A, B6, E i błonnik.
  • Nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch pozytywnie wpływa na organizm i poprawia samopoczucie.

Istnieje szereg metod, które pomagają łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zdrowy tryb życia – dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze, uprawianie aktywności fizycznej, unikanie używek i ograniczenie stresu, a także stosowanie leków zawierających naturalne składniki, mogą mieć realny wpływ na odczuwanie dolegliwości PMS.

PMS można leczyć

Zespół napięcia przedmiesiączkowego można leczyć, stosując m.in. terapię hormonalną. W przypadku łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją, warto rozważyć przyjmowanie leków dostępnych bez recepty, wpływających na równowagę hormonalną, w tym hamowanie wydzielania prolaktyny. Do takich preparatów należy Castagnus – produkt leczniczy, zawierający wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego.

Dieta wpływa na odczuwanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Przed miesiączką zaleca się włączenie do diety produktów zawierających m.in. magnez, który przyczynia się do prawidłowej pracy układu nerwowego. Wspomagająco zadziała również błonnik, ułatwiając trawienie. W czasie PMS kobiety odczuwają większy niż zwykle apetyt na słodycze. Cukier może jednak wpływać na poziom estrogenów i progesteronu, jednocześnie obniżając poziom serotoniny w mózgu i pogarszając nastrój. Jeśli ochota na coś słodkiego nie mija, warto wypróbować przepisy na zdrowszą wersję smakołyków.

Aktywnie w PMS

Fantastycznym wyborem dla kobiet doświadczających PMS mogą okazać się ćwiczenia łączące elementy fitnessu oraz tańca. Ruch i energetyzująca muzyka świetnie poprawiają nastrój i redukują zmęczenie. Również joga hormonalna to aktywność, która może korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Męczące objawy psychiczne i fizyczne wywołane przez PMS, mogą znacząco oddziaływać na jakość życia kobiet i ich relacje społeczne. Kobiety nie są skazane na odczuwanie dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli zaobserwowałaś, że przed miesiączką czujesz się znacznie gorzej, skorzystaj z dostępnych opcji terapeutycznych. Długotrwałe pogorszenie jakości funkcjonowania, wywołane PMS, należy skonsultować z lekarzem, który pomoże wybrać optymalne leczenie.

1. G. Bodzak-Opolska, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne: rozpoznanie i leczenie, "Postępy Psychiatrii i Neurologii" 2009, nr 18(3), s. 277-285
2. Olajossy M., Gerhant A., Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne - problem z pogranicza psychiatrii i ginekologii, Curr Probl Psychiatry 2011; 12(2): 163-170
3. Hylan TR, Sundell K, Judge R. The impact of prementrual symptomatology on functionin and treatment-seeking behavior:experience form United States, United Kingdom and France. J Womens Health Gend Based Med. 1999; 8: 1043-1052.
4. Wendy S. Biggs, Robin H. Demuth, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, http://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/121495,zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego-i-przedmiesiaczkowe-zaburzenie-dysforyczne, dostęp 27.04.2017r.

Herbapol

Castagnus, tabletki. Skład jakościowy i ilościowy: 1 tabletka zawiera 4,5 mg wyciągu suchego z owocu niepokalanka mnisiego (równoważny średnio 45 mg owocu niepokalanka). Wskazania do stosowania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w leczeniu łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego - to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki, objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Podmiot odpowiedzialny: Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA, 50-951 Wrocław, ul. św. Mikołaja 65/68.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.