Castagnus Castagnus #nietracedni

Zostań ekspertem

FAQ

Baza wiedzy o PMS | Castagnus

Czy wiesz już wszystko o PMS i leku Castagnus?

Co to jest PMS?

PMS to skrót angielskiego terminu „premenstrual syndrome”, oznacza zespół napięcia przedmiesiączkowego. PMS to zespół nawracających objawów, zarówno fizycznych jak i psychicznych, które występują przed miesiączką i zazwyczaj ustępują wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego. Zwykle pojawiają się na około 7-10 dni przed spodziewaną menstruacją, a największe ich nasilenie obserwuje się 1-2 dni przed krwawieniem.

Czy PMS dotyczy wszystkich kobiet?

Co najmniej jeden z objawów PMS w okresie przedmiesiączkowym zgłasza blisko 80% kobiet w wieku rozrodczym1. U około 5% kobiet występują symptomy ciężkiej postaci PMS, do których należą depresja, niepokój, drażliwość i brak pewności siebie, a także objawy fizyczne, w tym wzdęcia i ból piersi2.

Jakie objawy występują w zespole napięcia przedmiesiączkowego?

Objawy PMS to m.in.: wzdęcia brzucha, tkliwość piersi, zmęczenie, bóle głowy, nudności, przyrost masy ciała, obrzęki, drażliwość, zmiany apetytu (objadanie się), zmiana libido, zmniejszenie koncentracji, obniżenie nastroju, zaburzenia snu lub zwiększona potrzeba snu. Podczas PMS kobiety mogą uskarżać się na kilka wymienionych objawów jednocześnie1,3.

Ile może trwać PMS?

Objawy PMS mogą pojawiać się na około 7 do 10 dni przed miesiączką. Największe nasilenie występuje zwykle 1-2 dni przed pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego.

Co jest przyczyną PMS?

Przyczyną PMS są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety przed miesiączką. Skutkują one pojawieniem się zaburzeń nastroju, zmniejszeniem ochoty na seks i zatrzymaniem wody w organizmie, co może powodować pojawienie się obrzęków i wzrost masy ciała1.

Czy objawy PMS można leczyć samodzielnie?

Jeżeli dokuczają Ci objawy PMS powinnaś zawsze najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem. Może on postawić właściwą diagnozę, wykluczyć inne choroby i wybrać najlepszy dla Ciebie sposób leczenia. W leczeniu objawów PMS można stosować różne metody – od zmian stylu życia, przez leki roślinne, po preparaty hormonalne lub leki z innych grup.

Niestety, tylko 25% kobiet szuka pomocy u lekarza i pragnie rozpocząć leczenie4.

Czy istnieją alternatywy dla leczenia hormonalnego PMS?

Istnieją leki, dostępne bez recepty, które dzięki odpowiednio dobranym składnikom mogą łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym zaburzenia emocjonalne, uczucie obrzmienia i bolesność piersi oraz bóle głowy. Należy do nich Castagnus, zawierający wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego (Agni casti fructus extractum siccum). Do dnia dzisiejszego zostało opublikowanych wiele badań, w których potwierdzono pozytywny wpływ preparatów niepokalanka na łagodzenie symptomów towarzyszących PMS.

Co może pomóc w łagodzeniu objawów PMS?

Istnieją różne metody stosowane w terapii PMS, jednak nie wszystkie są skuteczne. Spośród niehormonalnych terapii komplementarnych, potwierdzone badaniami, korzystne działanie wykazano dla substancji takich jak: wapń z witaminą D, szafran czy niepokalanek mnisi (zawarty w leku Castagnus). Pewne korzyści w łagodzeniu objawów PMS może dać także zmiana trybu życia – m.in. regularna aktywność fizyczna czy zmiana diety5.

Czy dieta i aktywność fizyczna może łagodzić PMS?

Istnieją doniesienia mówiące o tym, że dieta i aktywność fizyczna mogą korzystnie wpływać na złagodzenie objawów PMS. Najlepiej ćwiczyć przez 20-30 minut dziennie co najmniej 3 razy w tygodniu, a w diecie zredukować ilość kofeiny, soli, cukru i alkoholu. Odpowiednia ilość ruchu i zdrowe odżywianie wpływa korzystnie na cały organizm i może zapobiegać powstawaniu wielu chorób takich jak np. otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca.

Jakie mogą być skutki PMS?

Skutki PMS wynikają bezpośrednio z poziomu uciążliwości jego objawów. Zdarza się, że kobiety przed miesiączką czują się tak źle, że praktycznie muszą wyłączyć się z normalnego codziennego funkcjonowania.

Czy jesteśmy skazane na PMS?

Oczywiście nie jesteśmy! Spośród blisko 80% kobiet w wieku rozrodczym, które zgłaszają jeden lub więcej objawów PMS w okresie przedmiesiączkowym - tylko 25% kobiet szuka pomocy u lekarza i pragnie rozpocząć leczenie4. Obecnie dostępnych jest już wiele metod leczenia PMS – od zmian stylu życia, przez leki roślinne, po preparaty hormonalne lub leki z innych grup.

Co to ten Castagnus?

Castagnus to lek, którego składnikiem aktywnym jest wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego. Wskazaniem do jego stosowania jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome, PMS) objawiający się między innymi bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami migrenowymi czy obrzmieniami okolic twarzy, rąk i stóp. Preparaty z niepokalanka rekomendowane są do leczenia objawów PMS przez brytyjskie i amerykańskie stowarzyszenia specjalistów ginekologii5,6.

Agnus Castus – co to takiego?

Agnus Castus to łacińska nazwa niepokalanka mnisiego. Jest to krzew, którego owoce od wielu lat wykorzystywane są w lecznictwie. Wyciąg z owoców niepokalanka jest aktywnym składnikiem leku Castagnus. Do dnia dzisiejszego zostało opublikowanych wiele badań, w których potwierdzono wpływ niepokalanka na łagodzenie symptomów towarzyszących PMS7.

W jaki sposób działa Castagnus?

Mechanizm działania niepokalanka mnisiego, będącego aktywnym składnikiem leku Castagnus, został dobrze poznany i opisany. Przyjmuje się, że wpływa on na równowagę hormonalną, w tym hamuje wydzielanie prolaktyny - hormonu, który jest jednym z czynników odpowiedzialnych za wystąpienie objawów PMS.

Jak należy przyjmować lek Castagnus?

Lek przeznaczony jest dla dorosłych kobiet. Należy przyjmować 1 tabletkę 1 raz dziennie, rano.

Jak długo należy stosować Castagnus?

Zalecane jest stosowanie leku przez 90 dni (3 miesiące).

Czy lek Castagnus można kupić bez recepty?

Tak, jest to lek dostępny bez recepty. Jednak, jak w przypadku każdego leku, przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Czy istnieją jakieś działania niepożądane przy terapii Castagnus?

W trakcie leczenia mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz alergiczne reakcje skórne.

1. ARHP: A Quic Reference Guide for Clinicians; Managing Premenstrual Symptoms, June 2008
2. Postępowanie w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Aktualnewytyczne; Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, dostępneprzez: http://www.mp.pl/artykuly/41427,postepowanie-wprzypadku-zespolu-napiecia-przedmiesiaczkowego-aktualne-2007r-wytyczne-royalcollege-ofobstetricians-andgynaecologists (27.04.2017r.)
3. W. S. Biggs, R. H. Demuth, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, dostępne przez: http://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/121495,zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego-i-przedmiesiaczkowe-zaburzenie-dysforyczne (27.04.2017r.)
4. RCOG: Management of premenstrual syndrome; BJOG 2016; DOI: 10.1111/1471-0528.14260
5. G. Bodzak-Opolska,Zespól napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne: rozpoznawanie i leczenie, Postępy Psychiatrii i Neurologii 2009; 18 (3): 277-285
6. A Quic Reference Guide for Clinicians, Managing Premenstrual Symptoms, June 2008
7. J. Gudej, Roślinne surowce lecznicze – badania makroskopowo-mikroskopowe. Skrypt do ćwiczeń z farmakognozji; Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Katedra i Zakład Farmakognozji, Łódź 2012


Herbapol

Castagnus, tabletki. Skład jakościowy i ilościowy: 1 tabletka zawiera 4,5 mg wyciągu suchego z owocu niepokalanka mnisiego (równoważny średnio 45 mg owocu niepokalanka). Wskazania do stosowania: Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w leczeniu łagodnych objawów pojawiających się przed menstruacją (zespół napięcia przedmiesiączkowego - to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki, objawiające się bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi, zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Podmiot odpowiedzialny: Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA, 50-951 Wrocław, ul. św. Mikołaja 65/68.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.