NieTracęDni – logo kampanii
 Strona główna > Wszystko co chciałabyś wiedzieć o PMS

Wszystko co chciałabyś wiedzieć o PMS

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest PMS?

PMS to skrót angielskiego terminu „premenstrual syndrome”, oznacza zespół napięcia przedmiesiączkowego. PMS to zespół nawracających objawów, zarówno fizycznych jak i psychicznych, które występują przed miesiączką i zazwyczaj ustępują wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego. Zwykle pojawiają się na około 7-10 dni przed spodziewaną menstruacją, a największe ich nasilenie obserwuje się 1-2 dni przed krwawieniem.

Czy PMS dotyczy wszystkich kobiet?

Co najmniej jeden z objawów PMS w okresie przedmiesiączkowym zgłasza blisko 80% kobiet w wieku rozrodczym3. U około 5% kobiet występują symptomy ciężkiej postaci PMS, do których należą depresja, niepokój, drażliwość i brak pewności siebie, a także objawy fizyczne, w tym wzdęcia i ból piersi2.

Jakie objawy występują w zespole napięcia przedmiesiączkowego?

Objawy PMS to m.in.: wzdęcia brzucha, tkliwość piersi, zmęczenie, bóle głowy, nudności, przyrost masy ciała, obrzęki, drażliwość, zmiany apetytu (objadanie się), zmiana libido, zmniejszenie koncentracji, obniżenie nastroju, zaburzenia snu lub zwiększona potrzeba snu. Podczas PMS kobiety mogą uskarżać się na kilka wymienionych objawów jednocześnie1,3.

Ile może trwać PMS?

Objawy PMS mogą pojawiać się na około 7 do 10 dni przed miesiączką. Największe nasilenie występuje zwykle 1-2 dni przed pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego.

Co jest przyczyną PMS?

Przyczyną PMS są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety przed miesiączką. Skutkują one pojawieniem się zaburzeń nastroju, zmniejszeniem ochoty na seks i zatrzymaniem wody w organizmie, co może powodować pojawienie się obrzęków i wzrost masy ciała3.

Czy objawy PMS można leczyć samodzielnie?

Jeżeli dokuczają Ci objawy PMS powinnaś zawsze najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem. Może on postawić właściwą diagnozę, wykluczyć inne choroby i wybrać najlepszy dla Ciebie sposób leczenia. W leczeniu objawów PMS można stosować różne metody – od zmian stylu życia, przez leki roślinne, po preparaty hormonalne lub leki z innych grup.

Niestety, tylko 25% kobiet szuka pomocy u lekarza i pragnie rozpocząć leczenie.5

Czy istnieją alternatywy dla leczenia hormonalnego PMS?

Istnieją leki, dostępne bez recepty, które dzięki odpowiednio dobranym składnikom mogą łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym zaburzenia emocjonalne, uczucie obrzmienia i bolesność piersi oraz bóle głowy. Należy do nich Castagnus, zawierający wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego (Agni casti fructus extractum siccum). Do dnia dzisiejszego zostało opublikowanych wiele badań, w których potwierdzono pozytywny wpływ preparatów niepokalanka na łagodzenie symptomów towarzyszących PMS.

Co może pomóc w łagodzeniu objawów PMS?

Istnieją różne metody stosowane w terapii PMS, jednak nie wszystkie są skuteczne. Spośród niehormonalnych terapii komplementarnych, potwierdzone badaniami, korzystne działanie wykazano dla substancji takich jak: wapń z witaminą D, szafran czy niepokalanek mnisi (zawarty w leku Castagnus). Pewne korzyści w łagodzeniu objawów PMS może dać także zmiana trybu życia – m.in. regularna aktywność fizyczna czy zmiana diety.4

Czy dieta i aktywność fizyczna może łagodzić PMS?

Istnieją doniesienia mówiące o tym, że dieta i aktywność fizyczna mogą korzystnie wpływać na złagodzenie objawów PMS. Najlepiej ćwiczyć przez 20-30 minut dziennie co najmniej 3 razy w tygodniu, a w diecie zredukować ilość kofeiny, soli, cukru i alkoholu. Odpowiednia ilość ruchu i zdrowe odżywianie wpływa korzystnie na cały organizm i może zapobiegać powstawaniu wielu chorób takich jak np. otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca.

Jakie mogą być skutki PMS?

Skutki PMS wynikają bezpośrednio z poziomu uciążliwości jego objawów. Zdarza się, że kobiety przed miesiączką czują się tak źle, że praktycznie muszą wyłączyć się z normalnego codziennego funkcjonowania.

Czy jesteśmy skazane na PMS?

Oczywiście nie jesteśmy! Spośród blisko 80% kobiet w wieku rozrodczym, które zgłaszają jeden lub więcej objawów PMS w okresie przedmiesiączkowym - tylko 25% kobiet szuka pomocy u lekarza i pragnie rozpocząć leczenie.5 Obecnie dostępnych jest już wiele metod leczenia PMS – od zmian stylu życia, przez leki roślinne, po preparaty hormonalne lub leki z innych grup.

1. ARHP: A Quic Reference Guide for Clinicians, Managing Premenstrual Symptoms, June 2008
2. Postępowanie w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Aktualne (2007 r.) wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, http://www.mp.pl/artykuly/41427,postepowanie-wprzypadku-zespolu-napiecia-przedmiesiaczkowego-aktualne-2007r-wytyczne-royalcollege-ofobstetricians-andgynaecologists, dostęp 27.04.2017r.
3. Wendy S. Biggs, Robin H. Demuth, Zespół napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne, http://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/121495,zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego-i-przedmiesiaczkowe-zaburzenie-dysforyczne, dostęp 27.04.2017r.
4. RCOG: Management of premenstrual syndrome. BJOG 2016; DOI: 10.1111/1471-0528.14260
5. Bodzak-Opolska G., Zespól napięcia przedmiesiączkowego i przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne: rozpoznawanie i leczenie, Postępy Psychiatrii i Neurologii 2009; 18 (3): 277-285Zobacz również:

Poznaj ideę kampanii nietracedni

Poznaj ideę
kampanii #NieTracęDni

Wszystko co chciałabyś wiedzieć o PMS

Wszystko co chciałabyś wiedzieć o PMS

Castagnus – joga hormonalna

Joga hormonalna
w walce z PMS

Castagnus od A… do Z…

Castagnus
od A...do...Z

Czy jesteś ekspertką PMS?

Czy jesteś
ekspertką PMS?

Sprawdź co o PMS mówią inni

Sprawdź co o PMS
mówią inni

Czy PMS to wróg na całe życie?

Czy PMS to wróg na całe życie?

Obalamy mity

Obalamy mity

Obalamy mity

Rola diety w PMS